Whisky newhisky - to nejlepší z Indie

Když přijde řeč na Indickou whisky, pak i těm největším odborníkům tuhne krev v žilách. Zde si opravdu nikdo není jistý, co pije. V Indii totiž dlouho neexistovali vůbec žádná pravidla, co se výroby týče - s čímž byly pochopitelně spjaté i nároky na etiketu. Až nedávno se do věci položila FSSAI, oddělení indického Ministerstva zdravotnictví, které má za úkol určovat a hlídat standardy, kvality a bezpečnost potravin... Avšak ani tentokrát nečekejte nějaké terno. S novým vyhlášením této autority sice (konečně) přišla definice Single malt, Single grain a Blended whisky, ale ty se svým evropským kolegům jen zdaleka podobají.

Single malt je zde popsána jako whisky z jedné palírny, destilovaná na pot stillech a to z jednoho druhu sladového obilí.

Blended malt/Blended grain whisky je specifikována ještě zajímavěji… jedná se o blend obsahující minimálně 2% whisky s neutrálním lihem zemědělského původu.

Zároveň není určené, kolik procent minimálně musí mít, jak musí být minimálně stará, či v čem musí zrát. Může se dobarvovat a dokonce i dochucovat. Blend rumu a whisky je v těchto končinách naprosto běžný.

Proč je tedy Indie největší producent a konzument whisky? Je to způsobeno právě tím, že Indická whisky je několika násobně širší pojem, oproti takové skotské whisky, nebo americké whiskey. Pakliže ale chce někdo vyvážet Indickou whisky do Evropy, nároky na etiketu platí dle evropských norem. To je taky důvod, proč se zde moc s indickou whisky nepotkáváme… pravidla EU nedovolí většině Indickým whisky říkat si „whisky“. Zároveň možnost dochucování a doslazování dává producentům indické whisky větší možnosti, jak si vyhrát s chutí a vyhovět tak zákazníkům, čímž ve výsledku mohou zaujmout rozsáhlejší skupinu lidí.

Mezi takové nejprodávanější indické whisky pak patří:
McDowell’s 276 300 000 litrů za rok 2020
Officer’s Choice 275 400 000 litrů za rok 2020
Imperial Blue 236 700 000 litrů za rok 2020
Royal Stag 198 000 000 litrů za rok 2020

(tyto 4 značky jsou zároveň nejprodávanější whisky celého světa. Na pátém místě je pak Johnnie Walker Red Label).

Naštěstí - jak se říká: "výjimka potvrzuje pravidlo," a "každý příběh má svého hrdinu." V případě Indické tragikomické whisky jsou to hrdinové hned tři. Amrut, Paul John a Rampur. Právě tyto tři whisky palírny se drží zaběhnutých pravidel Evropské Unie. My máme to štěstí, že jsme si mohli Paul Johna a Amruta odzkoušet, a můžeme říct, že jsou to moc zajímavé záležitosti!

 

To by bylo vše pro dnešní článek a zároveň završení naší cesty kolem světa z minulého týdne.

Nepřestávejte objevovat

- Matyáš Jurica (Pojď na Panáka)